جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان از مرز ۵ میلیون تومان عبور کرد

02:00۰

به دنبال تأخیر سه‌ماهه در پرداخت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، حقوق این قشر ۵۷/۴ درصد افزایش یافت.

به گزارش اسپات نیوز، حقوق بازنشستگان با تأخیر سه‌ماهه‌ای که داشت به مقدار ۵۷ درصد افزایش یافته است.

به موجب این تاخیر، دولت اعلام کرده دست‌کم حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تأمین اجتماعی، ۷۵.۴ درصد افزایش یافته است.

در ظاهر این رقم بزرگ است؛ اما زمانی که به حقوق دو میلیون‌ و ۶۵۰ هزار تومانی این حداقلی‌بگیران اضافه شود، به رقم پنج‌ میلیون‌ و ۵۸۰ هزار تومان می٬رسد. این مقدار بسیار کمتر از هزینه‌های سبد معیشت در سال ۱۴۰۱ است.

یوسف مرتضایی، عضو شورای هماهنگی کانون‌های بازنشستگی در پاسخ به این سؤال که چند درصد از بازنشستگان مستأجر هستند و وضعیت نابسامان معیشتی دارند، می‌گوید: «آمارهای معیشتی بازنشستگان به طور دقیق در دست ما نیست.»

وی اضافه کرد: «در واقع به دست آوردن آمار در ایران آسان نیست. اگر برای آمار هم اقدام کنیم، با مشکلات خاصی روبه‌رو می‌شویم؛ چون نیاز به بودجه و پژوهش دارد. اما آنچه روشن است، حذف طبقه متوسط در میان جامعه بازنشستگان است، درست مانند بقیه اقشار.»

مرتضایی همچنین در ادامه افزود: «وقتی ارز دولتی حذف شود، تورمی حدود ۴۰ درصد فقط با همین اقدام به جامعه تحمیل می‌شود.»

با این حال، افزایش حقوق بازنشستگان ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است. ضمن این‌که توقع می‌رفت که اگر این ارز حذف و فشاری از این جانب به مردم وارد شود، در مقابل برای نمونه، بازار ارز ما ثابت شود، نه اینکه وضعیت آن بدتر هم شود.

بازنشسته‌ای که در فکر آماده و فراهم کردن جهیزیه یا اسباب زندگی فرزندانش است، انتظار داشت با حذف ارز ۴،۲۰۰ تومانی، دست‌کم مثلا تلویزیون ۱۰ میلیون تومانی را بتواند با هزینه‌کرد ۹ میلیون تومان بخرد، نه اینکه با حذف ارز کالاهای اساسی، هم اقلام مهم زندگیش گران شود و هم تلویزیون را به اجبار ۲۰ میلیون تومان خریداری کند!

وی اضافه کرد: «این وضعیت باعث شده پس‌اندازی که یک بازنشسته برای مسائل خانگی و درمانی‌اش کنار گذاشته بود، هم بی‌ارزش و هم مصرف شود. زمانی که دولت افزایش حقوق بازنشستگان را فقط ۱۰ درصد در نظر گرفته، آن‌ها مجبور می‌شوند قسمتی از پس‌اندازهای‌شان را خرج کنند.»

انتهای پیام

منبع
خبر آنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21232

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com