جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

حقوق پرستاران

علت اخراج ۵ هزار پرستار از بیمارستان‌ها چیست؟

02:004۰

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اخراج ۵ هزار پرستار از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی شاغل در بیمارستان‌ها، نیروهای طرحی بودند و بر اساس قوانین طرح آن‌ها پایان‌یافته است، خبر داد.

به گزارش اسپات نیوز، عباس عبادی با بیان اینکه پایان یافتن طرح پرستاران اقدام قانونی است، گفت: «هیچ کوتاهی در این زمینه از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت نگرفته و باتوجه‌به شیوع همه‌گیری کرونا در بیش از ۲ سال بر اساس توافق پرستاری که دوره طرح را می‌گذراند و بیمارستان، اشتغال این نیروها بر اساس شرایط این بیماری تمدید شده است.»

وی با اشاره به اینکه اکنون ۱۶ هزار پرستار طرحی در بیمارستان‌ها مشغول بکار هستند و ۸ هزار پرستار طرحی دیگر فعالیت‌شان تمدید شده، افزود: «۸ هزار پرستار طرحی دیگر نیز در ۲ ماه آینده در بیمارستان‌ها مشغول بکار می‌شوند که باید پس از پایان یافتن طرحشان بیمارستان محل کار خود را ترک کنند.»

معاون پرستاری با اشاره به این موضوع که ۶۶ هزار نفر از گروه پزشکی بر اساس مجوز از سوی سازمان استخدامی کشور امسال جذب می‌شوند، تصریح کرد: «۴۰ تا ۴۵ درصد ظرفیت استخدام ویژه پرستاران هستند و آن دسته از پرستارانی که در دوران کرونا فعالیت داشتند ۲۰ امتیاز در آزمون استخدامی به آنها تعلق می‌گیرد.»

وی با بیان اینکه پرستاران از زحمتکش‌ترین اقشار گروه پزشکی جامعه هستند، افزود: «در دوران همه‌گیری کرونا فداکاری‌های زیادی از خود نشان دادند که از آن‌ها قدردانی می‌کنیم.»

محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه با فروکش کردن کرونا، مسئولان به تعدیل‌نیروهای جذب شده پرداختند، گفت: «طبق آمار به‌دست‌آمده تعداد این عزیزان حدود ۵ هزار نیروی پرستار تعدیل شده است.»

این درحالی که رهبر انقلاب سال گذشته در دیدار با جمعی از پرستاران فرمودند: «مسئله‌ امنیّت شغلی پرستار یک مطالبه است. در سال‌های گذشته اتّفاق افتاده، در همین قضیّه‌ کرونا هم اتّفاق افتاد که فراخوان دادند برای کسانی که آمادگی دارند که بیایند مشغول کار بشوند؛ آمدند قراردادهای کوتاه‌مدّت با اینها بستند، بعد که نیازشان برطرف شد گفتند بفرمایید بیرون! خب این آدم که امنیّت شغلی ندارد، با چه دلگرمی‌ای بیاید کار بکند و پرستاری کند؟ بنابراین امنیّت شغلی هم یکی از مسائل گوناگون است. به پرستار، نگاه کارگرِ فصلی نداشته باشید که امروز بیاوریم، فردا بگوییم لازم نیست، بروید؛ نه، امنیّت شغلی! البتّه اینها ساز و کارهایی دارد که اهل فن می‌دانند. البتّه مطالبات دیگری هم هست که دیگر حالا وقت گذشت، من ادامه نمیدهم. دوستان بخصوص در وزارت بهداشت و درمان اینها را دنبال کنند.»

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21409

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com