جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

نسخه نویسی الکترونیکی

نسخه الکترونیکی چه زمانی به طور کامل اجرایی می‌شود؟

03:43۰

طرح نسخه‌‌نویسی الکترونیک از سال گذشته در کشور کلید خورد. حالا بنیان‌گذار پلتفرم سلامت بقراط می‌گوید این طرح، تا ۹۵ درصد پیشرفت داشته است.

به گزارش اسپات‌ نیوز، بنابر گفته معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که با همکاری سه وزارتخانه‌ بهداشت، ارتباطات، اطلاعات و بیمه‌ها، طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی تا پایان سال جاری به صورت کامل اجرا می‌شود. از سوی دیگر، قانون بودجه ۱۴۰۱ نیز به طور شفاف وظایف و بودجه دستگاه‌هایی مانند بیمه و سازمان نظام پزشکی را در زمینه اجرای طرح نسخه الکترونیک تعیین کرده‌است.

نسخه الکترونیکی باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود

رضا دفاعی، بنیان‌گذار و مدیر فنی پلتفرم سلامت بقراط می‌گوید: «به دلیل پافشاری دولت در اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی، این طرح حدود ۹۵ درصد محقق شد. همچنین مورد استقبال پزشکان نیز قرار گرفت.»

وی در ادامه افزود: «پلتفرم‌های آنلاین سلامت در آینده قصد دارند با حذف دفترچه‌های درمانی کاغذی، مجهز به الگوریتم جستجوی خدمات و داروها شوند. بدین ترتیب موجودی داروی مدنظر بیمار در داروخانه‌ها جستجو شده و به کاربر موقعیت مکانی داروخانه با موجودی دارو اعلام می‌شود. همچنین با اعلام به داروخانه، نسخه بیمار آماده‌سازی می‌شود و مراجعه‌کننده می‌تواند با سهولت کامل برای دریافت داروی خود اقدام کند.»

دفاعی ادامه داد: «حتی هنگام قطعی سرورها، نسخه بیماران به طور خودکار ارسال می‌شوند. حتی امکان زمان‌بندی تجویز خودکار نسخه برای آینده نیز فراهم شده‌است. به عنوان مثال با هوش مصنوعی به کار رفته در پلتفرم بقراط، زمان و مقدار مصرف به صورت اتوماتیک و توسط هوش مصنوعی تعیین می‌شود تا زمان کمتری از پزشک جهت نوشتن نسخه صرف شود.»

بنابر گفته وی، قانون نسخه‌نویسی الکترونیکی خیلی دیر مطرح شد؛ وی افزود: «اما با همه حواشی و مشکلات، در نهایت قدمی جدی و قابل توجه در حوزه سلامت الکترونیک است. پلتفرم‌های سلامت آنلاین مانند بقراط نیز تمام خدمات مرتبط به سلامتی را به صورت یکپارچه و کامل ارائه می‌‌دهند تا در توسعه این خدمت نقش‌آفرینی داشته باشند.»

نسخه‌نویسی الکترونیکی تا ۹۵ درصد محقق شده‌ است

بنیان‌گذار و مدیر فنی پلتفرم سلامت بقراط درمورد اجرایی شدن این طرح و همکاری پزشکان می‌گوید: «با توجه به قوانین و اجباری که دولت برای اجرای این قوانین داشت، بسیاری از پزشکان به این سمت آمدند. بر اساس برآوردی که بیمه تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمان داشته‌‌اند، این موضوع حدود ۹۵ درصد محقق شده‌است.»

مشکلات اینترنت و طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی

طرح نسخه نویسی‌آنلاین علاوه بر پایتخت در دیگر نقاط کشور هم در حال اجراست. اما اجرای این طرح نیازمند زیر ساخت های اجرایی در تمام کشور است و اما در چنین شرایطی این پرسش مطرح می‌شود که آیا زیرساخت‌های اینترنت کشور برای اجرای این طرح بستر مناسبی را فراهم کرده است؟

نداشت زیرساخت مناسب اجرایی قطعا بر روی طرح نسخه نویسی آنلاین دارد، اما نظر بقراط، به عنوان پلتفرم جامع آنلاین سلامت در این حوزه چیست؟

دفاعی در پاسخ به سوال مطرح شده گفت: «به جز چند شهر بزرگ ایران، تعداد قابل توجهی از شهرها، زیرساخت مناسب ندارند. در سیاری از روستاها اساسا اینترنت در دسترس نیست. اما مشکل به همینجا ختم نمی‌شود و حتی اگر اینترنت هم وجود داشته باشد از نظر سخت‌افزاری و فراهم بودن کامپیوتر شاهد مشکلاتی هستیم.»

بنابر نظر وی، گاهی حتی خانه‌های بهداشت کامپیوتر را برای مناطقی که  از مرکز شهرها و روستاها، فاصله دارند، تامین نکرده‌اند. بدون شک این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی برای نسخه‌نویسی الکترونیک می‌شود.

مدیر تیم فنی بقراط می‌گوید، «به هر حال نسخه نویسی الکترونیکی پدیده‌ای کاملا جدید است که به مرور زمان تکمیل می‌شود.»

دفاعی در ادامه افزود، «البته همه تلاش‌ها در شرایطی است که کمتر از ۱۰ درصد نسخه‌های الکترونیکی توسط پلتفرم‌های خصوصی ثبت می‌شود. ۹۰ درصد از سوی پلتفرم‌هایی است که نهادهای دولتی ارائه داده‌اند. با این وجود، تلاش ما تسهیل استفاده از این امکان و حرکت به سمت استفاده از نسخه‌نویسی الکترونیکی است.»

وی همچنین اشاره کرد: «روشن است که امنیت و محرمانه بودن اطلاعات بیمار در اولویت‌ پلتفرم‌های سلامت قرار دارد. داده‌های بیماران و اطلاعات شخصی پزشک رمزنگاری شدند و در سرورهای این برنامه ذخیره می‌شوند. بنابراین حتی در صورت هک شدن سرورها، به دلیل رمزنگاری بودن اطلاعات امکان افشای اطلاعات درمانی بیماران وجود نخواهد داشت و به دست سواستفاده‌گران نخواهد افتاد.»

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21445

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com