جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واردات خودرو

ورود خودروهای وارداتی به گمرک ایران از پایان خردادماه

02:00۰

باتوجه به شرایط موجود واردات و صادرات خودرو، دبیر انجمن واردکنندگان اظهار داشت: «چهار ماه زمان نیاز است تا خودروهای وارداتی به گمرک ایران راه پیدا کنند.»

به گزارش اسپات نیوز، اگر دولت به وعده خود عمل کند و تا پایان خردادماه واردات خودرو به شکل عمومی اعلام شود، انتظار می‌رود اولین محموله خودروهای وارداتی اوایل پاییز وارد کشور شود. البته روند ترخیص و فروش خودروهایی وارداتی موضوع دیگری است که ممکن است نیازمند زمان بیشتری باشد.

سال ۱۳۹۷ به دلیل مدیریت تراز ارزی کشورمشکلاتی برای بخش واردات وصادرات کشور به وجود امد که باعث شد واردات برخی کالاها ازجمله خودرو ممنوع شود. به دلیل تحریم‌هایی که ایران متحمل شد، فروش نفت کاهش پیدا کرد و برای مدیریت مصارف ارزی، واردات‌ خودرو با ممنوعیت مواجه شد.

با اعمال این تحریم‌ها و ممنوعیت‌ها واردات خودرو تا اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ ادامه داشت و پس از آن با هماهنگی دولت این مصوبه تمدید نشد.

دبیر انجمن واردکنندگان در این باره اظهار داشت: «تا وقتی دستورالعمل واردات به صورت جامع و نهایی منتشر نشود، نمی‌توانیم بگوییم چه خودروهایی وارد خواهند شد.»

مهدی دادفر در ادامه اضافه کرد: «تا وقتی نرخ عوارض، نرخ تعرفه و همچنین دیگر موارد فزاینده قیمت تمام‌شده کالاهای وارداتی تعیین نشود، هیچ قطعیتی وجود نخواهد داشت و نمی‌توان اظهار نظر کرد.

وی در ادامه توضیح داد: «با توجه به اینکه پیش از این صحبت از واردات خودرو با حجم ۲۵۰۰ سی‌سی مطرح بود، باید منتظر باشیم تا مشخص شود همچنان این میزان برقرار خواهد بود یا خیر؟»

دادفر با بیان اینکه هنوز دستورالعملی در مورد واردات ابلاغ نشده، اظهار داشت: «همه موارد در پیش‌نویس طرح مطرح شده اما در رفت‌وآمدها تغییر می‌کند؛ بنابراین هیچ موردی نه غلط است و نه قطعی؛ بنابراین تنها باید منتظر ابلاغ و انتشار دستورالعمل ماند.»

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان گفت: «با توجه به اینکه هنوز دستورالعمل واردات خودرو مشخص نیست، واردکنندگان نیز اقدامی برای واردات انجام نداده‌اند. به گفته وی، حداقل و خوش‌بینانه، چهار ماه از زمانی که مصوبه صادر و دستورالعمل‌ها مشخص شود، زمان نیاز است تا خودرو وارد شود. با توجه به مقررات محدودکننده (همچون استاندارد، تعیین نمایندگی، تعیین خدمات پس از فروش، گمرک، محیط‌زیست، پلیس راهور و…) هیچ‌کس هم نمی‌تواند این زمان را کاهش دهد.»

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21473

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com