جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مسدود کردن حساب

مسدود شدن حساب‌های بانکی با تراکنش بیش از ۵۰۰ میلیون تومان

03:00۰

بانک مرکزی در بخشنامه‌‌‌‌‌‌‌ای از مسدود شدن حساب‌‌‌‌‌‌‌هایی که تراکنش‌شان به بیش از ۵۰۰‌ میلیون ‌تومان در سال ‌برسد، خبر داد.

به گزارش اسپات نیوز، آخرین تصمیم اتخاذ شده توسط بانک مرکزی، مسدود کردن حساب‌هایی که است که تراکنش سالانه‌شان به بیش از ۵۰۰ میلیون تومان در سال می‌رسد، اما سوالی که به وجود می‌آید این است که این سیاست با وجود شرایط تورمی کنونی، قرار است چگونه اجرا شود؟

بر اساس گزارشات دریافتی، چهره‌‌‌‌‌‌‌ها و فعالان اقتصادی درباره عجیب‌ بودن اجرا کردن این تصمیم در شرایط تورمی این روزهای کشور می‌گویند. حتی فعالان بازار سرمایه و کارشناسان این حوزه هم جزو منتقدان اجرایی‌ شدن این بخشنامه بودند.

دل‌‌‌‌‌‌‌نگرانی این افراد از تراکنش‌‌‌‌‌‌‌هایی که در بورس انجام می‌دهند و سودها و فروش‌هایشان بابت سهم‌هایشان است. اولین نکته‌ای که تمام این فعالان، چه در حوزه‌های اقتصادی و چه در بازار سرمایه از آن ناراضی بودند، عدم‌ اطلاع‌‌‌‌‌‌‌رسانی درست و شفاف درباره اجرایی‌شدن این موضوع بود. به عقیده آن‌ها باید درباره این موضوع اطلاع‌رسانی‌ها از مدت‌ها پیش صورت می‌گرفت و به‌صورت شفاف درباره اجرایی‌ شدن آن و حاشیه‌‌‌‌‌‌‌هایش با مخاطبان صحبت می‌شد و بعد از رفع تمام نگرانی‌ها و دغدغه‌‌‌‌‌‌‌ها، دست به اجرایی‌ شدن این بخشنامه می‌‌‌‌‌‌‌زدند.

فعالان بازار سرمایه و همچنین اقتصادی اشاره به مسئله دیگری در مورد اجرایی‌شدن این بخشنامه کردند و آن‌‌‌‌‌‌‌هم خروج سرمایه‌‌‌‌‌‌‌ها از بانک از یک طرف و از طرف دیگر کنار گذاشتن ریال در مبادلات و جایگزین‌ شدن ارزهای مختلف بود. به اعتقاد این افراد، با اجرای این بخشنامه بیشتر کسب‌وکارها دیگر اقدام به دریافت ریال و واریز آن به حساب‌‌‌‌‌‌‌هایشان نمی‌کنند و از مشتری‌‌‌‌‌‌‌هایشان تقاضای ارز می‌کنند.

این افراد اعتقاد دادند که با این کار، یعنی ایجاد سقف برای حساب‌‌‌‌‌‌‌ها در شرایط تورمی، خیلی از شهروندان رو به سفته‌‌‌‌‌‌‌بازی در بازارهای ارز و طلا می‌‌‌‌‌‌‌آورند و این موضوع به خروج سرمایه از سیستم اقتصادی کشور آسیب می‌زنند. اتفاقی که در شرایط کنونی کشور ممکن است به بحرانی در اقتصاد کشور تبدیل شود.

بهمن فلاح از کارشناسان بازار سرمایه در همین راستا در اینستاگرام خود نوشت: «هرچند که این اقدام در نظام نوین بانکداری دنیا اجرا می‌شود و هر فردی که بیشتر از سقف درآمد سالانه‌‌‌‌‌‌‌اش واریزی خاصی به حسابش داشته باشد و گردش خاصی داشته باشد باید اظهارنامه به بانک بدهد اما سقف در نظر گرفته‌شده برای مسدودسازی حساب‌‌‌‌‌‌‌ها بسیار پایین است.»

وی با اشاره به این موضوع که دستمزدها در ایران پایین است و عمدتا حساب‌‌‌‌‌‌‌های افراد معیشتی است، گفت: «خانوارهای ایرانی با وجود تورم افسارگسیخته و پایین‌بودن دستمزدها، در شرایط فعلی با فعالیت‌های دیگری زندگی خود را مدیریت می‌کنند.‌»

شاهین چراغی یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه با اشاره به این که پایین‌ بودن سقف اعلام‌شده برای مسدودسازی حساب‌‌‌‌‌‌‌ها باعث می‌شود که در درازمدت خیلی از شهروندان که فعالیت اقتصادی چندانی ندارند، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌های خود را به طلا و ارز تبدیل کرده و آن‌ها را در خانه نگهداری کنند.

در حال حاضر، این موضوع حتی به میان برخی نماینده‌‌‌‌‌‌‌های مجلس هم رسیده است. سید‌ناصر موسوی‌ لارگانی با بیان اینکه این موضوع را در کمیسیون اقتصادی بررسی خواهد کرد، گفت: «اگر اعضای کمیسیون به این نتیجه برسند که این اتفاق برای شهروندان عادی دردسر ایجاد می‌کند و باعث خروج سرمایه‌‌‌‌‌‌‌ها و تبدیل آن‌ها می‌شود، حتما اقدامات لازم را انجام می‌دهند.»

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21509

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com