جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

فوری: پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان آغاز شد

02:00۰

بنابر خبرهای منتشر شده درباره  افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان، پرداخت افزایش حقوق خرداد از امروز به صورت استانی آغاز و طی چند روز آتی در سراسر کشور تکمیل می‌شود.

به گزارش اسپات نیوز، مستمری‌بگیرانی که واریزی آن‌ها در حساب‌هایی به جز بانک رفاه انجام می‌شود، مجموع حقوق و مابه‌تفاوت خرداد را در تاریخ ۲۹ خرداد دریافت خواهند کرد.

فرایند پرداخت حقوق این ماه، مثل روال قبلی و فهرست الفبایی، از بیستم خرداد آغاز شده و تا پایان ماه ادامه دارد. همچنین مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان فروردین و اردیبهشت بازنشستگان نیز در ماه‌های تیر و مرداد پرداخت می‌شود.

همچنین، سازمان تامین اجتماعی قبل‌تر اعلام کرد که دولت، مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل بگیران بازنشسته تأمین‌اجتماعی را در تاریخ ۱۵ خرداماه ۱۴۰۱ تصویب کرد.

بر اساس ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین‌ اجتماعی، افزایش مستمری مستمری بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی هر سال به تصویب هیات وزیران می‌رسد، به طوری که حداقل دریافتی مستمری‌بگیران از حداقل حقوق مصوب همان سال کارگران کمتر نباشد.

براساس مصوبه شورای عالی کار مورخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۰، حداقل دریافتی کارگران برای سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان در ماه رسید.

بر پایه مصوبه هیات وزیران، درباره حداقل حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تأمین‌اجتماعی که به علت  قوانینی از جمله مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین‌اجتماعی نباید از حداقل مزد کارگری کمتر باشد، با رعایت قوانین مربوط و لحاظ مصوبه شورای عالی کار، میزان دریافتی آنان برابر و معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل تعیین و با افزایش ۵۷/۴ درصدی همراه خواهد بود، به نحوی که از ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کمتر نباشد.

مستمری از کارافتادگان جزئی و سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق‌بیمه برقرار شده است، به همان نسبت و مبتنی بر مصوبه افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این، با استناد به حکم قانون بودجه سال ۱۴۰۱ (مصوب مجلس شورای اسلامی) درباره صندوق‌های مختلف بازنشستگی (مبنی بر رشد ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان) و در راستای هماهنگ سازی پرداخت حقوق در کلیه صندوق های بازنشستگی، برای این دسته از مشمولان که دارای دریافتی بیش از حداقل باشند، افزایش ۱۰ درصدی اعمال می‌شود.

همچنین، به منظور کمک به معیشت مستمری بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر ۱۰ درصد مذکور، مبلغ ۶۵۰ هزار تومان (تاسقف دریافتی ماهانه ۱۰ میلیون تومان) به صورت ماهانه پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21524

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com