جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت سیگار

افزایش ۲۰ درصدی تعرفه سیگار در سال جدید

02:00۰

در پی افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت دخانیات، رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی علت اصلی این افزایش قیمت را بالا رفتن عوارض گمرکی و مالیات دانست و از دولت خواست تا با بهبود وضعیت تامین ارز مواد اولیه دخانیات و تامین بازار از افزایش بیشتر قیمت جلوگیری کنند.

به گزارش اسپات نیوز، محمدرضا تاجدار رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی با اشاره به حواشی نرخ مالیات در سال گذشته گفت: «در سال جاری هم علیرغم اینکه قرار بود افزایش پنج درصدی مالیات بر ارزش افزوده سیگار طبق قانون جدید، از سال دوم اجرا، یعنی دی ماه ۱۴۰۱ اعمال می‌شد، از ابتدای امسال افزایش یافت.»

بنابر گفنه‌های رئیس این انجمن، از ابتدای سال جاری مالیات برندهای خارجی معادل ۴۵ درصد به‌علاوه دو درصد حق انحصار و برندهای داخلی ۳۰ درصد به‌علاوه دو درصد حق انحصار خواهد بود.

تاجدار با تاکید بر افزایش نرخ پایه حقوق گمرکی از ۴،۲۰۰ تومان به ارز نیمایی، ادامه داد: «بعد از این افزایش نرخ پایه، سود بازرگانی بیشتر کالاها کاهش پیدا کرد، اما برای دخانیات مانند سابق ۱۱ درصد است. بنابراین عوارض گمرکی برای مواد اولیه دخانیات شش برابر شده که روی قیمت محصول نهایی تقریباً اثر ۲۰ تا ۳۰ درصدی دارد.»

افزایش قیمت توتون و خرمن!

وی با اعلام وجود مشکلاتی در سامانه‌ها در پی تغییر نرخ پایه حقوق گمرکی، گفت: «همچنین سازمان امور مالیاتی برداشت اشتباهی از قانون مالیات بر ارزش افزوده داشته و افزایش پنج واحد درصدی را برای توتون و خرمن هم اعمال کرده و مالیات این دو را به ترتیب به ۱۵ و ۴۰ درصد رسانده است. البته بعد از مکاتبه‌ها مقرر شد این اشتباه اصلاح شود که هنوز اتفاق نیفتاده است.»

رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی در ادامه راجع به افزایش قیمت سیگار در سال جاری، تصریح کرد: «برای محاسبه قیمت باید افزایش پنج واحد درصدی مالیات بر ارزش افزوده و تاثیر ۲۰ تا ۳۰ درصدی افزایش حقوق گمرکی را در نظر گرفت. اما به دلیل حفظ بازار و رقابت با شرکت‌های داخلی و سیگارهای قاچاق، شرکت‌های مختلف، با احتیاط قیمت خود را بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش داده‌اند و برخی هم هنوز قیمت‌های جدید را اعمال نکردند.»

انتهای پیام

منبع
خبر آنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21648

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com