جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

چک برگشتی

افزایش میزان چک‌های برگشتی در اردیبهشت‌ماه

03:51۰

تهران در حالی به عنوان مرکز اصلی صدور چک در کشور شناخته شده است که بنابر آخرین آمار بانک مرکزی، از مجموع ۵.۷ میلیون فقره چکی که در اردیبهشت امسال وصول شده، حدود ۱.۸ میلیون فقره، متعلق به استان تهران است.

به گزارش اسپات نیوز، با نگاهی به امار اعلامی بانک مرکزی، متوجه می‌شویم تعداد چک‌های برگشتی نسبت به فروردین امسال رشدی ۲۹.۹ درصدی داشته و از نظر مبلغ، رشد چک‌های برگشتی حدود ۶۵.۳ درصد براورد شده است.

افزایش ۲۰.۹ درصدی تعداد چک‌های مبادله شده بین بانک‌ها و همچنین افزایش ۴۹.۲ درصدی ارزش ریالی آن‌ها در اردیبهشت ۱۴۰۱ نسبت به فروردین ماه، خبر از بالا رفتن تعداد چک‌های برگشتی می‌دهد.

نکته مهم درخصوص وضعیت چک‌های رد و بدل شده در بین بانک‌ها به‌عنوان شاخص اعتماد بازار، اینکه تعداد چک‌های مبادله‌شده در اردیبهشت امسال، نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۱۶٫۱ درصد کاهش یافته است؛ درحالی‌که از نظر مبلغ ریالی ۴۱٫۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، تعداد چک‌های برگشتی در اردیبهشت امسال نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته ۸٫۶ درصد کمتر شده، اما مبلغ چک‌های برگشتی رشدی ۴۷٫۲ درصدی را نشان می‌دهد.

بنابر اعلام بانک مرکزی: «در اردیبهشت امسال، در کل کشور حدود ۶٫۳ میلیون فقره چک به ارزش ۲۷۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که نسبت به فروردین از نظر تعداد ۲۰٫۹ درصد و از نظر ارزش ۴۹٫۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین ۶۲٫۵ درصد از ارزش این چک‌ها مربوط به چک‌هایی بوده که شهروندان استان‌های یادشده صادر و برای پاس شدن به بانک‌ها برده‌اند که سهم استان تهران ۴۹٫۸ درصد، اصفهان ۷٫۳ درصد و خراسان رضوی ۵٫۴ درصد بوده است.»

بانک مرکزی در ادامه آورده است: «همچنان تهران به‌عنوان پایتخت اصلی چک در کشور به شمار می‌رود و سهم این اوراق بهادار در مبادلات تجاری بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی بالاست؛ به‌گونه‌ای که از مجموع ۵٫۷ میلیون فقره چکی که در اردیبهشت امسال وصول و پاس شده، ۱٫۸ میلیون فقره مربوط به استان تهران بوده است.»

کدام استان‌ها بالاترین میزان وصول چک را به خود اختصاص داده‌اند؟

طبق امار اعلام شده توسط بانک مرکزی، خوش‌حساب‌ترین افراد از بین تمامی استان‌های ایران، گیلانی‌ها هستند.

در اردیبهشت امسال، بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصول شده به کل چک‌های مبادله شده در استان به‌ترتیب به استان‌های گیلان با ۹۲٫۸ درصد، خوزستان با ۹۱٫۴ درصد و البرز با ۹۱٫۲ درصد اختصاص دارد.

طبق این گزارش، بیشترین نسبت ارزش چک‌های وصول شده به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان‌ها به‌ترتیب به استان‌های زنجان و گیلان هرکدام ۹۰٫۸ درصد، البرز ۸۹٫۸ درصد و مرکزی ۸۷٫۶ درصد مربوط می‌شده و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با ۸۱٫۵ درصد، کردستان با ۸۱٫۸ درصد و یزد با ۸۲٫۱ درصد کمترین نسبت ارزش چک‌های وصول شده را به‌خود اختصاص داده‌اند.

بالاترین امار چک‌های برگشتی

بانک مرکزی می‌گوید: «در ماه اردیبهشت امسال، در کل ایران ۶۱۳ هزار فقره چک به ارزش بیش از ۳۴٫۱ هزار میلیارد تومان برگشت خورده که نسبت به فروردین از نظر تعداد ۲۹٫۹ درصد و از نظر ارزش ۶۵٫۳ درصد بیشتر شده است. به این ترتیب در ماه دوم امسال، از نظر تعداد ۹٫۸ درصد و از نظر ارزش ریالی ۱۲٫۴ درصد چک‌های رد و بدل شده بین مردم در شبکه بانکی پاس نشده و برگشت زده شده است.»

در ادامه این گزارش امده است که بانک‌های استان تهران در اردیبهشت امسال ۱۷۶ هزار فقره چک به ارزش ۱۴٫۷ هزار میلیارد تومان را برگشت زده‌اند که از نظر تعداد ۹ درصد و از نظر ارزش ۱۰٫۸ درصد کل چک‌های مبادله‌شده در استان پاس نشده است.

بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی در ماه دوم سال‌ جاری به‌ترتیب به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۵٫۶ درصد، خراسان شمالی با ۱۵٫۲ درصد و کردستان با ۱۲٫۹ درصد اختصاص داشته است. درحالی‌که بانک‌های استان گیلان فقط ۷٫۲ درصد، خوزستان ۸٫۶ درصد و البرز ۸٫۸ درصد از چک‌های مبادله شده را برگشت زده‌اند.

از نظر ارزش ریالی هم سرآمدان چک‌های برگشتی شهروندان استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸٫۵ درصد، کردستان با ۱۸٫۲ درصد و یزد با ۱۷٫۹ درصد بوده‌اند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21963

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com