جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ایرباس H225

ایرباس اولین هلی‌کوپتر با سوخت سبز را به پرواز درآورد

01:04۰

هلی‌کوپتری به نام «H225» با سوخت سبز که از طریق پسماند برخی گیاهان تولید می‌شود و به طور کلی آلودگی کم‌تری دارد توسط ایرباس به پرواز درآمد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تمام هواپیماهای تجاری و هلی‌کوپترها بدون اینکه روی عملکرد آن‌ها تاثیری گذاشته شود، تا سال ۲۰۲۳ باید ۵۰ درصد آلودگی کم‌تری را حین پرواز‌ تولید کنند. به همین منظور، ایرباس پرواز آزمایشی هلی‌کوپتر خود با سوخت سبز را به پرواز درآورد.

هدف از این پرواز‌ها، آزمایش توانایی موتورها در هنگام کار کردن با سوخت سبز و نیز اندازه‌گیری تاثیر آن بر سیستم‌های هواپیما بیان شده است.

کاهش آلودگی هوا؛ ماموریتی برای ایرباس

بر اساس تحقیقات انجام شده، یک هواپیما با استفاده کامل از سوخت سبز طی عمر چند ساله خود، تا ۸۵ درصد کربن‌دی‌اکسید کم‌تری را وارد جو می‌کند. بنابراین، هلی‌کوپترها نیز با استفاده از سوخت سبز می‌توانند در کاهش کربن‌دی‌اکسید موجود در جو موثر باشند.

سوخت‌های سبز هزینه استخراج چندان بالایی ندارند و تنها مشکل، عدم رسیدن به حداکثر بازدهی در عملکرد وسایل نقلیه هوایی با استفاده از سوخت سبز بود. با این وجود، به نظر می‌رسد که مشکل مزبور برطرف شده باشد، چرا که هلی‌کوپتر «ایرباس H225» با هر دو موتور خود موفق به پرواز بدون بروز مشکل شد. در نتیجه می‌توان به استفاده از سوخت‌های کم آلاینده همچون سوخت سبز در صنعت هوانوردی امیدوار بود.

شرکت‌های حمل‌ونقل هوایی در حال سرمایه‌گذاری و حساب باز کردن روی استفاده از سوخت سبز برای وسایل نقلیه هوایی خود هستند. این موضوع باعث ورود آلودگی کمتر در جو زمین و تحت حفاظت قرار گرفتن بهتر محیط زیست می‌شود. به عنوان مثال، هواپیمایی با سوخت سبز آمونیاک، برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ پرواز خواهد کرد.

اننهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21914

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com