جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واکسیناسیون کارمندان بانک‌ها

جزئیات وام کم‌بهره با بازپرداخت ۴۰ ساله

02:007۰

طیق اخرین وضعیت اعلام شده در سال ۱۴۰۰، از میان بانک‌های کشور ، ۱۲ بانک خصوصی و دولتی دچار زیان انباشته سنگین هستند که مجموع زیان انباشته این ۱۲ بانک حالا به بیش از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش اسپات نیوز، طبق امار اعلام شده، بانک آینده با ۹۵٫۴ هزار میلیارد بدهی، بالاترین رقم زیان انباشته مربوط به بانک خصوصی و دولتی را به خود اختصاص داده است. با توجه به صورت مالی منتشر نشده، این بانک درسال ۱۴۰۰ با حدود ۲۷٫۹ هزار میلیارد تومان زیان، پرچمدار زیان‌دهی در میان بانک های دولتی و خصوصی است.

پس از بانک آینده، بانک دولتی ملی با ۶۷‌ هزار‌ و ۵۲۴ میلیارد تومان زیان انباشته تا پایان سال ۱۳۹۹، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. بانک خصوصی سرمایه با ۴۰‌ هزار‌ و ۱۸۸ میلیارد تومان زیان انباشته، سوم است.

بهاءالدین حسینی‌ هاشمی، کارشناس امور بانکی درباره مدت تسهیلات خارج از عرف برخی بانک‌ها از‌ جمله تسهیلات بانک کشاورزی به شرکت بازرگانی دولتی گفت: «طبق قانون عملیات بانکی بدون ربا، تسهیلات بالای ۶۰ ماه صرفا مخصوص طرح‌ها و پروژه‌هاست.»

هاشمی در ادامه افزود: «ممکن است شرکت‌های بزرگی مثل خودروسازها، شرکت‌های پتروشیمی، سیمانی، معدنی، ساختمانی یا… بدهکاران باشند که تداوم فعالیت دارند. در این حالت اگر بانک بخواهد دست به تملیک به‌جای بدهی‌اش بزند، مؤسسه تعطیل می‌شود؛ پس بانک‌ها عموما ناچار هستند به تمدید مهلت تسویه وام و دسته‌ای از وام و تسهیلات هم وجود دارد که به هر دلیلی ممکن است سوخت شده باشد، با عواملی مثل واگذاری یا زیان‌دهی واحد بدهکار.»

وی تصریح کرد: «برای تسهیلات بخش بازرگانی حداکثر زمانی که می‌شود در نظر گرفت یک سال است. بنابراین این وام ممکن است پنج‌ماهه اما تکرار‌شونده باشد؛ چون بازرگانی دولتی تداوم فعالیت دارد، مدام تسهیلاتی را می‌گیرد و در عرض چند ماه بازمی‌گرداند. چون این فرایند در حال تکرار است، سقف مبلغی برای آن در نظر گرفته می‌شود و طی چندین سال با قراردادهای کوتاه‌مدت به شرکت داده و تسویه می‌شود.»

این کارشناس امور بانکی در رابطه با نرخ سودهای تک‌رقمی فهرست بدهکاران بانکی، گفت: «گاهی اوقات این تسهیلات از وجوه در اختیار بانک‌ها، وجوه امانی یا وجوه اداره‌شده پرداخت می‌شود؛ یعنی شرکت دولتی وجوهی را در اختیار بانک می‌گذارد تا بانک آن را به برخی بخش‌های زیر‌مجموعه شرکت به صورت تسهیلات پرداخت کند؛ چون این وجوه متعلق به خود بانک نیست، مشکلی ایجاد نمی‌کند. ضمن اینکه برخی وام‌ها هم می‌توانند به‌صورت قرض‌الحسنه یا وام در مناطق محروم باشد یا برای مثال در مسائل غیرمترقبه داده شده باشد.»

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21979

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com