جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

جستجوی امن گوگل

محدودسازی گوگل؛ آغازی بر اجرای طرح صیانت؟

02:59۰

گوگل با اجرای طرح Safe Search یا همان جستجوی امن در تلاش بود تا برای کودکان بستری امن را طراحی کند تا والدین دیگر نگرانی بابت استفاده کودکان از اینترنت نداشته باشند. این درحالی است که در چند روز اخیر استفاده از گوگل در ایران به مشکل خورده است و کاربران خبر از محدودیت استفاده از این وب‌سایت را می‌دهند.

به نظر می‌رسد که شرکت‌های ارتباطی داخل کشور با هایجک کردن DNSهای این پلتفرم قصد محدودسازی در دسترسی افراد در تمامی سنین را دارند. این امر باعث کاهش دسترسی افراد و افت کیفیت سرویس‌دهی گوگل در ایران می‌شود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، ایجاد بستری امن برای کودکان، مخفی کردن برخی نتایج از دید آن‌ها و توان مدیریت استفاده از آن‌ بسیار عالی است، اما نباید باعث بروز مشکل در زندگی روزمره افراد بالغ شود.

اپراتورهای همراه و ثابت ایران در اقدامی غیرمنتظره، با دستکاری و هایجک DNS باعث فعال‌سازی حالت Safe Search برای تمامی کاربران شده‌اند و امکان غیرفعال‌سازی آن نیز وجود ندارد و کاربران در تمامی سنین، دسترسی محدودی به این پلتفرم دارند.

هایجک کردن DNSهای گوگل باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود؟

با هایجک کردن یا ربودن آی‌پی‌ها و DNSهای پلتفرم‌های خارجی، به‌طبع کیفیت سرویس‌دهی آن‌ها نیر افت پیدا می‌کند و همچنین با کاهش سرعت همراه می‌شوند. حسین داوری، کارشناس حوزه فناوری در توییتر در این‌باره توضیح داد: «مشکل در سرویس جستجوی گوگل از اینجا شروع شد که سیستم سانسور شروع کرد به هایجک کردن تمام درخواست‌های DNS با آدرس‌های www\.google.com و www\.bing.com. تا به اجبار حالت SafeSearch برای تمام کاربران در ایران فعال شود. قابل غیرفعال کردن هم نباشد.»

داوری در ادامه اضافه کرد: «اما این کار چطور قابل انجام است؟ صرفا کافی است تا به طریقی این IPهای خاص در جواب درخواست DNS به کاربر داده‌ شود. بعد از باز شدن صفحات با این IPها، گوگل و بینگ تصمیم می‌گیرند تا حالت Safe Search را فعال و امکان تغییر را قفل کنند. به دلیل اینکه از قبل، امکان شناسایی دو مورد از Fingerprintهای سیستم سانسور به TraceVis اضافه شده، شناسایی و مستند کردن این مساله راحت است.»

وی افزود: «در بعضی موارد امکان دارد که سیستم سانسور از پاسخ امتناع کند. احتمالا مرتبط به روش سانسور/انسداد متناوب است که در سال‌های اخیر افزایش یافته‌ است. یا ممکن است در گراف، پاسخ جعلی به عنوان Middlebox در نظر گرفته‌ نشود. اما همچنان تفاوت در موقعیت سرور، گویای Hijack شدن خواهد بود. هرچند که گوگل، شبکه زیرساخت ایران نیست که با این بادها بلرزد یا آتش بگیرد. اما چنین کارهایی باعث کاهش کیفیت سرویس می‌شود و احتمالا روزهای آینده شاهد سانسورهای بیشتری از این نوع و افزایش سانسور و اختلال در دیگر سرویس‌های گوگل خواهیم بود.»

محدودسازی گوگل، اغاز طرح صیانت اینترنت ملی است؟

با افزایش تعرفه‌های اینترنت قرار بر افزایش کیفیت ارائه خدمات نیز بود که این‌طور که به‌نظر می‌رسد این افزایش هزینه صرف هایجک کردن DNSهای گوگل و اجرای طرح Safesearch برای تمامی سنین در کشور شده است. انتظار می‌رود این محدودسازی برای ایجاد بستری طراحی شده تا افکار عمومی امادگی لازم را برای طرح‌های مانند اینترنت ملی و طرح صیانت را داشته باشند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=22336

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com