جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اکسپرس مارکت اسنپ

خرید و فروش اینترنتی سیگار را ممنوع شد

03:21۰

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، خرید و فروش اینترنتی سیگار را ممنوع اعلام کرد. با این حال، بعضی از فروشگاه‌های اینترنتی مانند اسنپ‌فود دوباره گزینه فروش سیگار را به محصولات خود اضافه کرده‌اند. در این اپیکیشن می‌توان تنها با ارائه یک کد ملی، اقدام به خرید سیگار کرد.

به گزارش اسپات نیوز، فروش سیگار در ایران ظوابط و قواعد خود را دارد. به این صورت که فروش سیگار باید با ممنوعیت تبلیغ، حمایت، تشویق مستقیم و غیرمستقیم و تحریک افراد به استعمال دخانیات همراه باشد و همین امر باعث ممنوع شدن خرید و فروش اینترنتی سیگار شده است.

ممنوعیت فروش سیگار در فروشگاه‌های اینترنتی

بهزاد ولی‌زاده، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در رابطه با فروش اینترنتی سیگار اظهارکرد: «در ماده سه این قانون آمده‌است هر اقدامی که مصداق تبلیغ باشد، ممنوع است و طبق ماده دو قانون که وظیفه ستاد بود که تعاریف شمول و ویژگی‌های تبلیغات را تعیین کند. این موضوع تدوین شد و در سال ۱۳۹۳ به تایید رییس جمهور رسید و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.»

وی در مورد دستورالعمل اجرایی، موضوع فروش اینترنتی اضافه کرد:« در این دستورالعمل اجرایی، موضوع فروش اینترنتی محصولات دخانی به معنای تبلیغ بیان شده و انجام این کار نیز ممنوع است. طبق همین قانون، فروش دخانیات به نوجوانان زیر ۱۸ سال هم ممنوع است. فروش دخانیات در پلتفرم‌های اینترنتی باعث خواهد شد تا نوجوانان نیز اقدام به خرید دخانیات کنند و این موضوع نقض قانون است.»

این قانون به منظور جلوگیری از دسترس آسان نوجوانان به محصولات دخانی تصویب شده است و افراد زیر سن قانونی در فروشگاه‌های فیزیکی حق خرید این اقلام را ندارند، ولی در فروشگاه‌های مجازی تنها با وارد کردن یک کد ملی فرد بالغ می‌توانند به این محصول دسترسی پیدا کنند.

ضوابط خرید و فروش و نگهداری دخانیات

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در رابطه با ممنوعیت فروش سیگار گفت: «حتی فروش دخانیات در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز ممنوع است و وزارت بهداشت با این موضوع مخالفت کرده‌است و تاییدیه برای فروش دخانیات در این مراکز داده نشده‌ است.»

ولی‌زاده افزود: «هدف ما اجرای قانون و کاهش دسترسی به دخانیات و نظارت بیشتر بر این موضوع است. اما اگر ما فروش دخانیات از طریق فضای مجازی را نادیده بگیریم عملا به موضوع مصرف بیش از پیش دخانیات دامن زده‌ایم. به‌طوری که این محصولات به راحتی درب منزل تحویل افراد و حتی کودک یا نوجوانان خواهد شد.»

وی خاطرنشان کرد: «ضوابط خرید و فروش و نگهداری مواد دخانیات را در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصویب کردیم. براساس این مقررات ابلاغ شده، موضوع فروش اینترنتی به عنوان تبلیغ کالای مواد دخانی ممنوع اعلام شده‌است. همچنین، تاکید شده که همه عوامل و فروشندگان مواد دخانی نباید از طریق اینترنت اقدام به فروش مواد دخانی کنند.»

رئیس ستاد کشوری کنترل دخانیات در رابطه با آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با دخانیات گفت: «قوانین در این حوزه زیاد است و در آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با دخانیات نیز فروش مواد دخانی از طریق اینترنت ممنوع شده‌است. فروش مواد دخانی توسط افراد حقیقی و حقوقی بدون داشتن پروانه فروش ممنوع است. حتی در فروشگاه‌ها استفاده از دستگاه‌های فروش دخانیات نیز ممنوع است. متاسفانه حمایت‌های لازم در حوزه کاهش مصرف دخانیات کم است. اما حمایت از توسعه بازار دخانیات حمایت زیادی می‌شود که این موضوع به دغدغه‌ای برای وزارت بهداشت تبدیل شد‌ه‌است.»

اما همچنان فروش سیگار در فروشگاه های اینترنتی همانند اسنپ‌فود در جریان است و باید منتظر واکنش نهادهای مسئول به این قضیه بود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=22543

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com