جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بورس بین‌الملل

آغاز فعالیت بورس بین‌الملل در کیش؛ به‌زودی

02:31۰

بورس بین‌الملل کیش پس از صدور مجوز از سمت شورای عالی بورس آغاز به کار خواهد کرد. هدف اصلی راه‌اندازی این بورس جذب سرمایه‌های خارجی و تامین مالی ارزی است.

به گزارش اسپات نیوز، در هفتاد و چهارمین برنامه افتتاح طرح‌های با عنوان تدبیر و امید برای جهش تولید، دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در رابطه با مهمترین بستر اقتصادی برای جذب سرمایه‌های خارجی اعلام کرد که جذب سرمایه‌های خارجی با اتصال به اقتصاد جهانی ایجاد خواهد شد تا از طریق شیوه‌های استاندارد و قابل کنترل با تامین نیازهای مالی و ارزی، کشور مسیر مطمئنی برای صادرات کالاهای تولیدی داخلی فراهم کند.

ایجاد بورس بین‌الملل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نقش مهمی در تامین مالی و ارزی برای تمامی پروژه‌ها و شرکت‌ها در بر خواهد داشت. ایجاد بستری برای فعالیت بورس بین‌الملل در مناطق آزاد باعث تزریق مالی و سرمایه در گردش می‌شود که تامین مالی از اصلی‌ترین ابزارهای مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید است.

تامین منابع مالی پروژه‌های کلیدی

شورای تامین مالی و سرمایه‌گذاری نیز به منظور تامین منابع مالی پروژه‌های کلیدی سازمان‌های مناطق آزاد در ماه‌های اخیر شروع به فعالیت کرده است. بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ترمینال فرودگاه کیش، تجهیزات و توسعه کیش‌ایر، زیرساخت‌های لجستیکی و گردشگری ماکو، تامین تجهیزات منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام، تامین و تکمیل اسکله‌های بندر کاسپین و پروژه‌های زیرساختی قشم با روش‌های مختلف منابع مالی در نظر گرفته شده است.

برای پروژه‌های زیربنایی در مناطق آزاد ارس و چابهار، پس از تکمیل فرآیندهای لازم بیش از سه هزار میلیارد تومان منابع مالی درنظر گرفته شده است. همچنین در حال حاضر ۳۲۰ شعبه بانک، ۴۷۹ شعبه بیمه و ۷۴ صرافی مجموعا به تعداد ۸۷۳ واحد در موضوعات مالی و اقتصادی به فعالان در این زمینه خدمات ارائه می‌کنند.

نهادهای مختلف بازار سرمایه

دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در رابطه با نهادهای مختلف بازار سرمایه اعلام کرد ایجاد شرکت تامین سرمایه خاص مناطق آزاد و گسترش فعالیت‌های بازارهای بورس جهت جذب سرمایه‌گذاری، به‌ویژه از کشورهای همسایه از جمله این ارتباطات محسوب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین ساختارهای مالی در به ثمر رساندن فعالیت‌ها و اقدامات سرمایه‌گذاری و تجاری، استفاده از بانک برون‌مرزی است. ایجاد این شرایط باعث جلب اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی خواهد شد و بستری برای ورود سرمایه و منابع مالی بین‌المللی بر تسهیل روندهای تجاری ایجاد می‌کند.

تاسیس بانک مطابق قوانین و مقررات

در رابطه با تاسیس بانک مطابق قوانین و مقررات درخواست‌های زیادی از سوی سرمایه‌گذاران متعدد و معتبری ثبت شده است که همگی در صورت تسریع بانک مرکزی در فرآیند صدور مجوزهای لازم، تاسیس خواهند شد و شاهد اثرگذاری این ابزار بر توسعه مناطق و کشور خواهیم بود.

گردش مالی و فعالیت‌های سرمایه‌گذاری سپرده‌های فعالان اقتصادی، نقش مهمی در جهت تامین مالی پروژه‌های مستقر در مناطق آزاد دارا هستند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=22593

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com