جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ابتلا به کرونا

افزایش ناگهانی موارد ابتلا و بستری کرونا در کشور

03:00۰

موارد ابتلا و بستری کرونا در کشور نسبت به هفته گذشته ۴ برابر شده است.

به گزارش اسپات نیوز، موارد ابتلا و بستری کرونا در کشور نسبت به هفته گذشته با افزایش ۴ برابری روبه‌رو شده است که این افزایش نجومی بر اهمیت تزریق دوز یادآور واکسن و تشدید رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی و تهویه مناسب تاکید می‌کند.

در هفتاد و چهارمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا به آخرین اطلاعات سویه‌های امیکرون به ویژه BA.4 و BA.5 اشاره شد که منجر به افزایش موارد مثبت و مرگ و میر امیکرون در اکثر کشورهای جهان از جمله فرانسه، انگلیس، آلمان، کشورهای آمریکای شمالی، جنوبی، نیوزلند، استرالیا، ترکیه، قطر، ژاپن و اکثر کشورهای آسیایی شد.

همچنین در این جلسه از زیرسویه BA.2.75 صحبت شد که در هند شناسایی و گزارش شده است و سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که هنوز اطلاعاتی در خصوص شدت این زیرسویه نسبت به سویه‌های امیکرون نداریم اما باتوجه به یافته‌ها همچین مسئله‌ای صادق به نطر نمی‌رسد.

سویه جدید نگران‌کننده امیکرون

بنابر گزارش کارشناسان، ابتلای مجدد به کرونا در سویه‌های جدید امیکرون برخلاف سایر واریانت‌ها که ۳ ماهه بود، به ۴ هفته رسیده است و اگر فردی به زیرسویه BA.1 مبتلا شده ممکن است در عرض ۴ هفته بعد به همان زیرسویه یا زیرسویه‌های دیگر امیکرون مبتلا شود.

این درحالی است که در واریانت‌های قبلی، سیستم ایمنی فرد از عفونت مجدد جلوگیری می‌کرد اما در این زیرسویه‌ها چنین چیزی دیده نمی‌شود و عفونت مجدد تا ۴ هفته بعد از ابتلا محتمل است.

افزایش تاریخ انقضای واکسن‌های کرونا

نماینده سازمان غذا و دارو در جلسه کمیته علمی کشوری، از افزایش تاریخ انقضا واکسن‌ها خبر داد و اعلام کرد این روند در مورد واکسن‌ فایزر و آسترازنکا هم انجام می‌شود و می‌توان تاریخ انقضا را بر اساس پروتکل‌ها و ارزیابی واکسن پس از تست‌های تخصصی و پایداری تا ۶ ماه یا بیشتر افزایش داد.

البته این مسئله جدیدی نیست و تاکنون چندین بار تاریخ انقضای واکسن فایزر بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده، تغیر یافته که ممکن است تا ۶ یا ۹ ماه تمدید شود. این روند در مورد سایر واکسن‌ها نیز چندین بار توسط سازمان غذا و دارو کشورهای مختلف انجام شده است.

ساخت واکسن‌های جدید برای پیشگیری از ابتلا

باتوجه به مطالعات اولیه و تست‌های حیوانی صورت‌گرفته برای تولید واکسن کرونا، به نظر می‌رسد این زیرسویه‌های جدید تاثیرپذیری کمتری از واکسن‌های قبلی داشته باشند و همین مساله نیاز به ساخت واکسن بر اساس سویه امیکرون را در دنیا ضروری می‌کند. در ایران نیز چندین شرکت واکسن‌سازی وارد این پروسه شده‌اند.

اگرچه بیشترین تاثیر واکسن‌ها در کاهش بستری و مرگ‌ومیر گزارش شده اما شرکت‌های داروسازی به دنبال ساخت واکسنی برای پیشگیری از ابتلا هستند که بیشتر بر روی تقویت سیستم ایمنی مخاطی و تنفسی متمرکز شده است. حتی برخی شرکت‌ها به سمت ساخت واکسن‌های استنشاقی یا خوراکی رفته‌اند تا علاوه بر کاهش شدت بیماری و مرگ‌ومیر، از ابتلا به کرونا جلوگیری کنند که تحول جدیدی در دنیا محسوب می‌شود.

شناسایی ۱۶ هزار ابتلا به آبله میمونی

سازمان بهداشت جهانی در شرایطی که دنیا با زیرسویه‌های امیکرون دست‌وپنجه نرم می‌کند، از شناسایی ۱۶ هزار مورد ابتلا به آبله میمونی در جهان هشدار می‌دهد که باید مورد توجه کشور قرار گیرد و اقدامات لازم جهت تهیه واکسن انجام شود تا در صورت شناسایی این بیماری در کشور با آن مقابله شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=22579

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com