جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اینترنت

علت اختلال سراسری اینترنت خانگی و اپراتورهای همراه

02:02۰

علت اختلال گسترده اینترنت خانگی و اپراتورهای تلفن همراه چیست؟ آیا این قطعی‌ها سراسری است؟

به گزارش اسپات نیوز، روایت‌های رسیده از سوی کاربران از قطعی و کند شدن اینترنت همراه و ثابت در بسیاری از مناطق، به ویژه اداره‌ها و شرکت‌های تهران خبر می‌دهند.

در چند روز گذشته سرعت و کیفیت اینترنت بسیار پایین آمده بود و اینترنت همراه اپراتور‌ها با قطعی مواجه شده بودند. اما امروز این قطعی و کندی به اینترنت مخابرات کشیده شد.

لازم به ذکر است که اینترنت در بسیاری از نقاط کاملا قطع است و در برخی از نقاط هم کاربران تنها به اینترنت تلفن همراه دسترسی دارند که دائما دچار قطع و وصل می‌شود و هنوز مشخص نیست این اختلال گسترده تنها مربوط تهران است و یا سایر شهرها نیز با آن درگیر هستند.

تاکنون هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای از سوی مسئولان و اپراتورها برای این اختلال گسترده ارائه نشده است. این اوضاع در شرایطی است که وزیر ارتباطات مدعی شده بود که با افزایش تعرفه اینترنت علاوه بر سرعت اینترنت، کیفیت آن هم افزایش می‌یابد.

علت قطعی اینترنت چیست؟

شنیده‌ها حاکی از آن است که اختلال برق در شرکت ارتباط زیرساخت (ساختمان LTC) منجر به قطعی اینترنت شده است.

به گفته کارشناسان، امروز چندمین بار است که در سال ۱۴۰۱ اختلال برق در ساختمان LCT باعث می‌شود تمام شبکه ارتباطی کشور تحت تاثیر قرار گیرد، چراکه تجهیزات اصلی اغلب شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات دسترسی و دیتاسنتر در این مرکز قرار دارد و به نوعی قلب اینترنت کشور محسوب می‌شود.

این اختلال برق در سالن Colocation رخ داده‌‌ است و تجهیزاتی که در این سالن قرار دارند، برقرارکننده ارتباطات اکثر سرویس‌دهنده‌ها باهم هستند. به‌عنوان مثال، اگر شما اینترنت شاتل داشته باشید و بخواهید آپارات را که در شرکت آسیاتک نگهداری می‌شود ببینید، ارتباط شما در این سالن برقرار می‌شود. البته این روند برای تمام سرویس‌دهندگان صدق نمی‌کند. ولی اکثر سرویس‌دهنده‌های خدمات ثابت (ADSL و P2P) در همین سالن هستند.

تجهیزات شبکه به‌صورتی ساخته شده‌اند که ۲۴ساعته روشن باشند و شدیدا به تغییر ولتاژ برق حساس هستند و قطع برق باعث می‌شود که در معرض آسیب قرار بگیرند؛ به‌طوری‌که ممکن است برق وصل شود ولی تجهیزات از کار افتاده باشد و همین پروسه زمان رفع مشکل را بیشتر می‌کند.

البته این در حالی است که شرکت توزیع برق، قطعی برق در شرکت ارتباطات زیرساخت را تکذیب کرده است.

نگرانی کاربران از اجرای طرح صیانت

افزایش قیمت تعرفه‌های اینترنت، قطعی‌های مکرر، کندی شدید و محدودیت‌های بیشتر ضرر و زیان بسیاری را متوجه کاربران کرده است.

بنابر آمار جهانی، در طی یک ماه اخیر رتبه ایران در سرعت اینترنت نزولی بوده است که موجب نگرانی بسیاری از کاربران از اجرای طرح صیانت شده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=22565

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com