جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

فرصت یک‌ماهه سازمان امور مالیاتی به مالکان خودرو و خانه‌های لاکچری

02:002۰

مالکان خودرو و خانه‌های لاکچری یک ما فرصت دارند تا بدهی‌های مالیاتی خود را تسویه کنند.

به گزارش اسپات نیوز، صاحبان خانه و مالکان خودروهای لوکس مهلت دارند تا ظرف مدت یک‌ماه نسبت به تسویه بدهی مالیاتی خود اقدام کنند.

بندهای «خ» و «ش» از تبصره ششم قانون بودجه سال ۱۴۰۰ است که به دولت اجازه دریافت چنین مالیاتی را می‌دهد.

بنابر بند «ش» تبصره ششم قانون بودجه ۱۴۰۱ که در رابطه با موضوع وصول مالیات از خودرو است، اشخاص غیر دولتی که ارزش ریالی خودرو یا خودروهای متعلق به اعضای خانواده‌هایشان بیش از ۱۰ میلیارد ریال (یک میلیارد تومان) باشد، ملزم به پرداخت مالیات هستند.

همچنین این مالیات‌ها برای عموم خودروهای سواری، وانت و دو اتاقک را شامل می‌شود که میزان آن بسته به ارزش روز خودرو از یک تا چهار درصد متغیر خواهد بود.

در رابطه با مالیات مسکن نیز مبنای وصول بند «خ» از تبصره ششم قانون بودجه سال ۱۴۰۰ است، به استناد این قانون، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که ارزش روز مستغلات متعلق به آن‌ها و یا افراد تحت تکلف‌شان بیش ۱۰۰ میلیارد ریال (۱۰ میلیارد تومان) باشد، ملزم به پرداخت مالیات هستند.

تمامی این مالیات‌ها به اقسام مستغلات از ساختمان، ویلا و آپارتمان تعلق می‌گیرد و میزان آن بسته به ارزش مِلک، از یک تا پنج درصد ارزش روز متغییر است.

بودجه سال ۱۴۰۰ برای دولت دو هزار و چهارصد و هفتاد و نه میلیون ریال درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده بود که در مقایسه با درآمد مالیاتی سال پیش از آن، رشدی ۲۱ درصدی را پشت سر گذاشته بود.

بخشی از این درآمد به وصول مالیات از صاحبان مستغلات و مالکان خودرو بازمی‌گردد، اما به با توجه به اینکه در مقررات مربوطه ملاک تعیین این مالیات قیمت روز خودرو یا ملک عنوان شده، به نظر می‌رسد که در نتیجه افزایش چشم‌گیری که طی یک سال گذشته برای نرخ تورم اتفاق افتاده است، این بخش از درآمدهای مالیاتی دولت افزایش چشمگیری پیدا کند.

بنابراین، با احتساب تورم فعلی بازار خودرو و مستغلات، ارزش دارایی تعداد بیشتری از صاحبان و مالکان بالای حد نساب معافیت از مالیات قرار دارد و در نتیجه سازمان امور مالیاتی با مودیان بیشتری طرف حساب خواهد بود.

همچنین بنابر گفته منتقدان و کارشناسان اقتصادی، این وضعیت در حالی است که افزایش ارزش دارایی‌های بخش قابل توجهی از این مالکان، نه نتیجه خلق ثروت و کسب درآمد جدید که معلول تورمی است که در سایه عملکرد مدیران دولتی به وجود آمده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=22598

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com