جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واکسن کرونا

تزریق واکسن آسترازنکا از چرخه مراکز واکسیناسیون کرونا خارج شد

03:00۰

در حالی که انتشار سویه جدید امیکرون در کشور سرعت گرفته، وزارت بهداشت از حذف واکسن آسترازنکا از چرخه تزریق خبر می‌دهد.

به گزارش اسپات نیوز، وزارت بهداشت با افزایش سرعت گسترش کرونا در کشور و بالا رفتن آمار بستری و فوتی‌های کرونا بر دریافت دوز یادآور کرونا تاکید می‌کند. اما سبد واکسن کرونای ایران از تنوع چندانی برخوردار نیست.

براساس اعلام وزارت بهداشت، روز گذشته بیماران جدید کرونا پنج رقمی شد و به تعداد ۱۱۰۳ بیمار رسید. از سوی دیگر تعداد فوتی‌ها به ۴۱ نفر رسید.

اگرچه وزیر بهداشت برای مقابله با این سویه جدید به مردم توصیه می‌کند که نسبت به دریافت دور یادآور اقدام کنند، اما انتخاب محدود است و مردم باید از بین دو نوع ایرانی و سینوفارم انتخاب کنند. تا پیش از این واکسن آسترازنکا در برخی از مراکز تزریق می‌شد، اما حالا دیگر واکسن آسترازنکا وارد نمی‌شود.

این در حالی است که تنها ۳۰ میلیون نفر در کشور دوز سوم را دریافت کرده‌اند.

وزارت بهداشت لیستی از مراکز واکسیناسیون در تهران را منتشر کرد، اما این مراکز تنها به واکسن ایرانی و سینوفارم دسترسی دارند.

مراکز واکسیناسیون چه واکسن‌هایی دارند؟

چندی پیش وزارت بهداشت لیست مراکز واکسیناسیون در تهران را منتشر کرد. لیستی شامل ۳۷۸ مرکز واکسیناسیون. اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد این مراکز واکسن کرونا تنها به واکسن ایرانی و سینوفارم دسترسی دارند.

مسئول یکی از مرکز واکسیناسیون شمال شهر تهران می‌گوید: «واکسن کرونا فقط ایرانی و سینوفارم داریم. واکسن آسترازنکا به ما نداده‌اند. فکر نکنم مراکز دیگر هم داشته باشند.»

پذیرش یک مرکز واکسیناسیون در منطقه هروی می‌گوید: «ما فقط واکسن سینوفارم داریم. واکسن ایرانی هم برایمان نیاورده‌اند.» پیگیری از چند مرکز واکسیناسیون در جنوب، عرب و شرق تهران نیز همین حکایت را دارد.

واکسن آسترازنکا از چرخه تزریق خارج شد

اخیرا نیز حواشی زیادی برای واکسن آسترازنکا در مراکز ایجاد شد. برخی گفتند واکسن آسترازنکایی که به آن‌ها تزریق شد، تاریخ مصرف گذشته بود. البته مقامات بهداشتی آن را رد کردند.

فرزانه داستان، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در این مورد گفت: «هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای در مراکز واکسیناسیون به افراد تزریق نشد.»

حالا معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داده که واکسن آسترازنکا از چرخه تزریق خارج شده است. محمدرضا سهرابی نیز می‌گوید: «واکسن آسترازنکا به دلیل منقضی شدن تاریخ مصرف موارد موجود در کشور، از چرخه مراکز بهداشتی و درمانی خارج شده است.»

محدودیت برای تزریق واکسن کرونا در مراکز

از سوی دیگر، اگر افراد بخواهند واکسن کرونای ایرانی تزریق کنند هم با محدودیت مواجه هستند. مسئول یکی از مراکز واکسیناسیون تهران می‌گوید: «برای تزریق واکسن کرونای ایرانی باید منتظر بمانید تا ۱۰ نفر شوید. واکسن‌های ایرانی یک پک است که تا ۱۰ نفر نشوید آن را باز نمی‌کنیم.»

چند مرکز واکسیناسیون دیگر هم این موضوع را عنوان می‌کنند.

حالا پس از چند ماه فاصله گرفتن از حواشی واکسن کرونا در ایران و تجربه روزهای سیاه کرونایی، بار دیگر دسترسی به واکسن خبرساز شده است.

این در حالی است که بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت گفت سرعت انتشار سویه جدید ویروس کرونا، ۱۸ برابر بیشتر از کرونای اولیه است.

پیش از این نیز کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره سویه جدید کرونا گفت که در سویه جدید هر نفر تا ۱۸ نفر را می‌تواند مبتلا کند. ضمن اینکه سرعت انتشار این سویه ۱٫۵ برابر اومیکرون است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=22620

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com