جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

محدودسازی اینترنت کودکان و نوجوانان آغاز شد

02:00۰

وزیر ازتباطات در رابطه با در دسترس قرار گرفتن اینترنت جهانی برای کودکان بدون نظارت والدین اظهار نگرانی کرد. برای ایجاد فضایی امن برای کودکان در ایران، مصوبه‌ای وجود دارد که بر اساس آن، تمامی دستگاه‌ها باید در ارائه یک محیط ایمن برای حضور کودکان در فضای مجازی همکاری کنند.

به گزارش اسپات نیوز، وزیر ازتباطات خبر از اجرایی شدن طرح اینترنت کودک و نوجوان داد.

این مقام مسئول در رابطه با در دسترس قرار گرفتن اینترنت جهانی برای کودکان بدون نظارت والدین اظهار نگرانی کرد. البته این نگرانی جهانی است و همه والدین در سراسر دنیا نگران تربیت فرزندان خود هستند. به همین علت هم بسیاری از اپلکیشن‌های جهانی دسترسی‌های خود را محدود کرده‌اند.

اینستاگرام که یکی از همین اپیکیشن‌هاست، اخیرا مکانیزمی را راه‌اندازی کرده است که در آن سن کاربر مورد راستی‌آزمایی قرار می‌گیرد و  کاربران زیر ۱۳ سال شناسایی و حق ادامه فعالیت را ندارند. همچنین، فعالیت کاربران ۱۳ تا ۱۷ سال نیز با نظارت والدین امکان‌پذیر است.

سیم‌کارت امن برای کودکان

برای ایجاد فضایی امن برای کودکان در ایران، مصوبه‌ای وجود دارد که بر اساس آن، تمامی دستگاه‌ها باید در ارائه یک محیط ایمن برای حضور کودکان در فضای مجازی همکاری کنند. به همین منظور، طرحی در دست اجرا قرار دارد که والدین می‌توانند هنگام وارد کردن سیم‌کارت، کدی را فعال‌سازی کنند که باعث ایجاد یک وایت‌لیست یا «لیست سفید» می‌شود و کودک فقط به سایت‌های خاصی دسترسی دارد.

برای برگشت به حالت عادی، تنها نیاز به وارد کردن کد سیم‌کارت است تا دستگاه از حالت اپراتور کودک به حالت عادی بازگردد. اپراتور کودک، اپراتوری مجازی است و با کد دستوری یکسان در همه اپراتورها فعال خواهد شد.

برای استفاده دائمی ازاین حالت نیز سیم‌کارت ویژه کودک از قبل وجود داشته است که تا به الان حدود یک میلیون عدد از آن نیز عرضه شده و مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل از سیم‌کارت دارای محدودیت دائمی و لیست‌های سفید دائمی برای کودکان است.

ابزارهای مختلفی به منظور مدیریت استفاده کودکان از اینترنت برای والدین طراحی شده است، اما تمامی این‌ها نیازمند تعلیم درست و فرهنگ‌سازی کودکان برای استفاده از فضای مجازی است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=22724

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com