جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

دلار ۳۲ هزار تومانی نقطه پایان خوش‌بینی‌های برجامی

02:00۰

با کمرنگ شدن امیدها به احیای برجام، قیمت دلار در چند روز گذشته، کانال ۳۰ و ۳۱ هزار تومانی را فتح کرد و به سوی کانال ۳۲ هزار تومانی خیز برداشت.

به گزارش اسپات نیوز، بعد از بیانیه اخیر تروئیکای اروپا، جنگ لفظی بین مسئولان وزارت خارجه ایران و طرف‌های اروپایی ادامه دارد و هر دو طرف یکدیگر را مقصر ناکامی احیای برجام معرفی می‌کنند اما آنچه واضح است این که امید به احیای این توافق هسته‌ای پرحاشیه، در کمترین حد خود طی ماه‌های اخیر قرار گرفته است. واسطه‌های بازار ارز در انتظار همین ناامیدی افکار عمومی از برجام بودند تا فتیله قیمت‌ها را بالا بکشند.

اقتصاد نیوز در تحلیل وقایع روز گذشته و سقف شکنی قیمت دلار در بازار ارز نوشته است؛  نرخ دلار روز سه شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۱ یک رکورد تازه ثبت کرد و به سقف یک ماه اخیر خود بازگشت. دلار در این روز وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد و تا محدوده ۳۱ هزار و ۴۰۰ تومان هم جلو رفت.

بازارساز افسار دلار را می کشد؟

بعضی تحلیلگران بازار معتقدند چنانچه بازارساز  بازار ارز یعنی بانک مرکزی در این روزهای حساس که دلار به شدت میل به گران شدن دارد با تزریق عرضه نسبت به کنترل نرخ ارز اقدام نکند  و اگر اسکناس آمریکایی در محدوده فعلی باقی بماند ممکن است در مرحله بعدی  نرخ دلار به ۳۱ هزار  و ۵۰۰ تومان هم برسد.

فعالان بازار می گویند: در صورتی که دلار در نیمه کانال ۳۱ هزار تومان تثبیت بدهد ممکن است نرخ دلار تا مرز ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان هم پیشروی کند.

با این وجود نرخ دلار سه شنبه شب حتی تا محدوده ۳۱ هزار و ۷۵۰ تومانی پیشروی کرد  اما در ساعات پایانی معاملات پشت خطی از محدوده ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان فاصله گرفت  و  کمی میزان فروش ها بیشتر و بهای دلار مقداری اصلاح شد تا این ارز به نزدیکی سطح ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان برگردد.

به عقیده فعالان بازار در صورتی که نرخ دلار زیر سطح ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برود  این امر ممکن است  زمینه ساز کاهش هیجان اسکناس آمریکایی در بازار شود . با این حال ورود دلار به کانال ۳۲ هزار تومان می تواند بازارساز را دچار چالش های بیشتری کند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=23303

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com