جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

سود خرید ملک در ۱۰ شهر از تهران بیشتر شد

02:41۰

سود خرید خانه و آپارتمان و زمین در تهران همیشه بیشتر از شهرهای دیگر بوده است اما در اتفاقی کم سابقه در نیمه دوم سال گذشته خریداران ملک در ۱۰ شهر بیشتر از خریداران ملک در تهران سود کرده اند.

به گزارش اسپات نیوز، نگاه بازار مسکن کل کشور همیشه به تهران است و تحرک قیمت ها در پایتخت با اندکی تاخیر به سایر شهرهای کشور سرایت می کند. این بار اما اتفاقی کم سابقه روی داده و گرانی قیمت ملک در برخی شهرها از تهران ، پیش افتاده است.

این شهرها اغلب مراکز استان های بزرگ و پرجمعیت ایران هستند و خریداران ملک در آنها اکنون بیشتر از خریداران ملک در تهران سود کرده اند. البته به شرط آن که ملک مورد نظر خود را سال گذشته و خصوصا نیمه دوم سال ۱۴۰۰ خریداری کرده باشند.

اخبار مهم بازار مسکن را بخوانید:

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی در این باره نوشت؛ نیمه دوم سال قبل ، سرعت رشد قیمت مسکن در ۱۰ شهر بزرگ کشور که مراکز استان به شمار می روند شامل شهرهای تبریز، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، اصفهان، کرج، مشهد، اهواز، شیراز و قم، نه تنها به میزان محسوس از تهران بیشتر شد بلکه شکاف تورمی این شهرها با تورم مسکن کل کشور نیز افزایش یافت. معنای این حرف این است که متوسط قیمت مسکن در این شهرها در سه‌ماهه سوم سال ۱۴۰۰، معادل ۵/ ۳ برابر سریع‌تر از میانگین قیمت مسکن در تهران رشد کرد

تازه ترین آمارهای استخراج شده از سامانه املاک حکایت از آن دارد که  فاصله تورم ملکی تهران و ۱۰ شهر بزرگ مذکور، به بیشترین حد خود طی دست‌‌‌‌کم ۵ سال اخیر رسیده است.

این گزارش می افزاید: در حالی که پاییز سال ۱۴۰۰، میانگین قیمت ملک در ۱۰ شهر یاد شده، شامل، تبریز، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، اصفهان، کرج، مشهد، اهواز، شیراز و قم، ۵۷‌درصد رشد کرد این رسد در شهر تهران تنها ۱۶‌درصد بوده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=23457

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com