جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

وام ۱۰۰ میلیونی فقط با یک ضامن به کارمندان خاص!

02:58۰

تسهیلات بانکی باید به صورت عادلانه به متقاضیان تخصیص داده شود اما رسانه ها گزارش کرده اند که یکی از بانک ها وام ۱۰۰ میلیونی به کارمندان خاص عطا کرده است.

به گزارش اسپات نیوز، بسیاری از درخواست های وام از سوی بانک ها به بهانه نداشتن اعتبار کافی پذیرفته نمی شود اما اگر کارمند یک ارگان خاص باشید در تسهیلات راحت تر به روی شما گشوده می شود.

عادلانه نبودن پرداخت تسهیلات پیش از این نیز از سوی برخی نمایندگان اسبق مجلس مورد انتقاد قرار گرفته بود به گونه ای که برخی از آنها از پرداخت وام های قرض الحسنه با مبالغ درشت به کارکنان بانک ها خبر داده بودند.

اخبار مهم درباره تسهیلات بانکی را بخوانید:

نود اقتصادی در این باره نوشته است؛ درحالی‌که مردم عادی برای دریافت ۴۸۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن از بانک مسکن درحال حاضر باید حدود ۱۱۱ میلیون تومان برای اوراق هزینه کنند که عملا از آن وام فقط ۳۶۹ میلیون تومان می‌ماند، اما بانک مسکن در یک اقدام قابل‌تامل  هرماه ۲۰ فقره تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی خارج از بخش مسکن، بدون رسوب و فقط با یک ضامن به کارکنان دیوان محاسبات می دهد.

طبق اسنادی که به دست «نود اقتصادی» رسیده است، ظاهرا این تسهیلات با توافق بانک مسکن و دیوان محاسبات پرداخت می‌شود.

فارغ از اینکه این رانت اعطایی به کارکنان یک دستگاه عمومی، کاملا ضدعدالت بوده؛ در این میان سوال این است که چرا باید یک دستگاه نظارتی وابسته به مجلس شورای اسلامی به‌جای نظارت و رصد رفتار بانکها با مردم، خود از این قدرت نظارتی برای دریافت رانت استفاده می‌کند؟

نکته جالب این که بانک مسکن در واکنش به این خبر هر گونه تفاهمنامه میان دیوان محاسبات و بانک مسکن را به طور کامل رد کرد و وجود آن را خلاف واقع دانست اما نامه‌های متعددی از سوی محمدرضا کیانی حسابرس کل هیات چهارم امور اقتصادی و زیر بنایی دیوان محاسبات خطاب به محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن وجود دارد که ماهانه چندین نفر از کارکنان دیوان محاسبات را به بانک مسکن معرفی کرده است!

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=23465

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com